ביטקוין למתחילים

תוכן עניינים

לא משנה אם אתם מנהלים או לא מנהלים פעילות כלשהי בעולם ההשקעות, לא משנה אם יש או אין לכם חושים פיננסיים מחודדים ולא משנה אם אתם מחפשים או לא מחפשים ערוץ להשקיע בו את כספכם – על הביטקוין לבטח שמעתם לאחרונה, בעיקר לאור הצמיחה הפנומנלית בשוויו וסיפורי ההצלחה הרבים שהצטברו סביבו. אז מה זה בדיוק ביטקוין? למה הוא נועד? האם ניתן לרכוש מוצרים ושירותים באמצעות ביטקוין? האם נכון לקנות עכשיו ביטקוין או אולי נכון דווקא למכור אותו למי שמחזיק בו? איך אפשר לקנות ביטקוין? האם נדרש ארנק דיגיטלי לשם כך? איך הופך הביטקוין לנכס שרשום על שמכם ואיך אתם יכולים לוודא זאת? על כל השאלות האלה תוכלו למצוא את התשובות במדריך הבא, מדריך ביטקוין למתחילים.

אז מה זה ביטקוין?

ביטקוין נוצר על ידי ממציא יפני, שראה לנכון לפתח מטבע דיגיטלי שאין לו ייצוג בעולם המוחשי. הביטקוין הוא למעשה קוד תוכנה שמייצג ערך כספי בהתאם לשווי הביטקוין. המטרה המרכזית בפיתוח הביטקוין הייתה לייצור מטבע דיגיטלי שניתן לסחור בו בצורה דיגיטלית לחלוטין ושאין לו שום ייצוג בעולם המוחשי. עם מטבע כזה הייתה המטרה לאפשר רכישה של מוצרים והזמנה של שירותים שונים, ממש כפי שאנו עושים היום בשקלים, דולרים ואירו, רק באמצעות מטבע דיגיטלי שהקיום שלו נמצא במרחב הווירטואלי בלבד. אחד היתרונות הגדולים של הביטקוין הוא גם אחד החסרונות הגדולים שלו, תלוי בנקודת המבט של המתבונן: הביטקוין הוא למעשה מטבע שאין עליו כל פיקוח של הרשויות. אנשים יכולים לקנות ולמכור ביטקוין מבלי שיש לרשויות כל פיקוח על המסחר ואין להן למעשה כל ידע לגבי היקף המסחר והטרנזאקציות המבוצעות באמצעותו. המשמעות המיידית היא שאנשים יוכלו להפיק רווח רב ממכירת מוצרים ושירותים ומפעילות השקעה, מבלי לשלם כלל מס. מעבר לכך, אי שליטה במטבע יכול להוביל לאינפלציה דמיונית ולבסוף קריסה של כלכלות שלמות.

מכל הסיבות האלה ומסיבות אחרות, הביטקוין טרם הפך למטבע מיינסטרים שניתן להתקיים על בסיסו בלבד, ונכון להיום מדובר למעשה בנכס להשקעה, הנסחר בין אנשים ובהתאם לכך נקבע שוויו. אם קניתם ביטקוין לפני מספר שנים בכמה שקלים, ייתכן שהביטקוין שבידיכם שווה היום מאות אלפי שקלים וזה למעשה הערך המרכזי שהוא מספק כרגע וזאת גם הסיבה שבגינה אנשים רבים רוצים להיכנס לעולם הביטקוין.

ראו גם: מדריך המרת ביטקוין לשקלים

האם נכון לקנות ביטקוין?

מאחר והביטקוין הוא כרגע נכס להשקעה, כל ההתנהלות מול הקנייה והמכירה שלו חייבת להתבצע על בסיס שיקולי השקעה מקצועיים בלבד. הכלל החשוב ביותר בהיבט זה הוא לקנות את הנכס לפני שמחירו עולה ולמכור אותו לפני שמחירו יורד, או לכל הפחות להמשיך להחזיק בו עד שיעלה שוב. זאת אומרת, שאתם לא רוצים לקנות ביטקוין רק כי כולם קונים אם ישנם סימנים לכך שהמטבע הגיע לשיא ושוויו צפוי לרדת. בשנים האחרונות חווה הביטקוין טלטלות רבות מאוד ומרבית האנשים המחזיקים בו הם אנשים שקנו אותו במחירים נמוכים יחסית ולכן אין להם כל חשש להמשיך ולהחזיק בו. כדי לדעת מה אומר השוק בזמן הנוכחי והאם נכון מבחינתכם להשקיע בביטקוין, כדאי מאוד להכיר את השוק, לצלול לתוכו, ללמוד את המגמות המשפיעות עליו ואף להתייעץ עם אנשי מקצוע שחיים את עולם הביטקוין באופן יומיומי. רק לאחר שאתם בטוחים שהמחיר נכון לכם ושיש למטבע אופק של צמיחה בטווח המיידי או הקרוב, או אז כדאי בהחלט לקנות ביטקוין.

איך קונים ביטקוין?

ובכן, הדבר הראשון שיהיה עליכם לעשות הוא להצטייד בארנק אלקטרוני – תוכנה שניתן להתקין על המחשב, על הטאבלט או על הטלפון הנייד ואשר משמשת כארנק האלקטרוני האישי שלכם, בו תוכלו לאגור למעשה את מטבעות הביטקוין שלכם. לאחר שסידרתם ארנק אלקטרוני פעיל, תוכלו לרכוש את הביטקוין דרך חלפני ביטקוין, דרך זירות מסחר במטבעות קריפטוגרפים ודרך כספומט ייעודי המוצב כרגע בתל אביב. בכל אחד מהמקרים הללו חשוב מאוד לבחור בחלפנים וזירות מסחר מובילים ומוכרים, שהפעילות מולם נחשבת לבטוחה ושהם עצמם מוכרים בקרב קהילת הביטקוין בישראל. אפשרות נוספת שעומדת לרשותכם היא קניית ביטקוין מאנשים פרטיים המעוניינים למכור את הביטקוין שלהם. זוהי אפשרות שהיא מעט פחות בטוחה, אבל אם תוכלו להיעזר באיש מקצוע שילווה אתכם בתהליך ויוודא את האותנטיות של העסקה, זוהי העסקה שיכולה להיות הכדאית ביותר עבורכם. א' מכיוון שהיא פטורה מעמלות שיכולות להגיע ל-5% ונגבות בכל הערוצים האחרים וב' מכיוון שאנשים פרטיים יכולים למכור את הביטקוין שלהם בכל מחיר שיבחרו ופעמים רבות הם דורשים פחות ממחיר השוק, שכן גם במחיר הזה הם מפיקים רווח רב על הביטקוין שלהם. יחד עם זאת, כפי שאמרנו קודם לכן, רכישה מאנשים פרטיים דרך לוחות מודעות חייבת להתבצע בצורה בטוחה ובליווי של איש מקצוע המבין בתחום ויכול ללוות אתכם לאורכו.

דבר נוסף שיש לומר בשלב זה: אתם ממש לא חייבים לקנות ביטקוין שלם בעשרות אלפי שקלים. יש לכם את היכולת לקנות כל חלק בביטקוין בהתאם לסכום שאותו אתם רוצים להשקיע. כך למשל, תוכלו לקנות שביעית, חמישית, רבע, שלישי, חצי או כל חלק אחר בביטקוין. גובה הביטקוין המדויק שיופקד לארנק האלקטרוני שלכם, ייקבע בהתאם לסכום שבו רכשתם אותו וכאמור זה יכול להיות כל סכום ללא מגבלת מינימום כלשהי, אלא אם החלפן או זירת המסחר באמצעותם אתם בוחרים לקנות את הביטקוין, מחייבת עמידה בתנאי מינימום כלשהם.

איך יודעים שהביטקוין אכן רשום על שמכם ובבעלותכם?

כל טרנזאקציה במטבע ביטקוין ולמעשה בכל המטבעות הקריפטוגרפים הקיימים, מתועדת במעין פנקס דיגיטלי בינלאומי הנקרא בלוקצ'יין. בפנקס זה לא מצוין שמכם ולא מצוין אף פרט אישי שלכם, אבל מופיעים בו פרטי העסקה שביצעתם לרכישת או מכירת ביטקוין וכן מצוין מספר הארנק האלקטרוני שלכם שעליו רשום כעת הביטקוין הספציפי שקניתם. באופן זה אתם יכולים לוודא שהביטקוין שרכשתם אכן רשום על שמכם ונמצא בבעלותכם ואת זה גם יכול לדעת כל אדם אחר שמולו תרצו לסחור בהמשך הדרך. בדיוק בכדי להבטיח את הרישום המסודר הזה, חשוב לנהל את עסקאות הביטקוין שלכם בצורה מסודרת ובנתיבים בטוחים ומוכרים בתחום זה. אם בכל זאת אתם בוחרים לבצע עסקאות עם אנשים פרטיים מחוץ לזירות המוכרות, חשוב שתעשו זאת בצורה בטוחה ובליווי של גורם מקצועי שמכיר את התחום ויכול לוודא שהכל מתנהל בצורה מסודרת ואותנטית לחלוטין.

בשורה התחתונה, הביטקוין מביא איתו בשורה חדשה ונראה שהוא רק בתחילת הדרך. ייקח עוד זמן עד שהוא יהפוך למטבע מיינסטרים, אם בכלל, אבל בינתיים הוא מתברר כערוץ השקעה אטרקטיבי מאוד שבו מעורבים לא רק אנשים פרטיים בכל רחבי העולם, אלא גם שחקנים פיננסיים גדולים וחברות השקעה, שכבר מחזיקות בהיקפים גדולים של ביטקוין עבור לקוחותיהן. השוק נחשב עדיין לתנודתי מאוד והסיכון בו הוא לא נמוך במיוחד, אבל כך גם הסיכוי בו נחשב לגבוה מאוד. חשוב להתנהל בזהירות ובצורה מדורגת ואם תעשו את הדברים בצורה נכונה, בהחלט תוכלו להפיק רווח נאה מהשקעותיכם במטבעות ביטקוין.

טופס קנייה או מכירת מטבעות דיגיטליים

מאמרים מומלצים

לקוחות ממליצים

רוצים לקנות או למכור מטבעות דיגיטלים? 
צרו קשר בטופס

טופס קנייה או מכירת מטבעות דיגיטליים

לאחר השארת הפרטים, נציגנו יצרו אתכם קשר לאישור והשלמת הפעולה

כתבות בנושא מטבעות דיגיטליים

פיננסי

אז מה המחיר? הצצה לעולם המרתק של ביטוח החיים

עלויות ביטוח חיים יכולות להשתנות בהתאם לגורמים שונים כגון גיל, בריאות, סכום הכיסוי וסוג הפוליסה. בדרך כלל, ככל שאתה צעיר יותר ובריא יותר, הפרמיות שלך יהיו נמוכות יותר. סכום הכיסוי שתבחר ישפיע גם על העלות, כאשר סכומי כיסוי גבוהים יותר יביאו לפרמיות גבוהות יותר.

המשך קריאה >>

מחשבון מטבעות דיגיטליים

מטבעות שיעשו כפול בשנת 2021

אנחנו זמינים גם בוואטסאפ!